Registrering af ikke-nationalbibliografiske netpublikationer : grundniveau. 11.06
Jytte Hansen, Liselotte Surland og Lone Ferdinandsen
Præsentation af DBC’s grundniveau til netpublikationer der ikke indgår i nationalbibliografien (bibliotekskatalogisering). Med kommentarer til brugen af enkelte felter. Sidst eksempler på registreringer på grundniveauet.
På baggrund af erfaringerne med nationalbibliografisk registrering af netpublikationer har der vist sig et behov for forenkling af registreringen af publikationer der ikke indgår i nationalbibliografien, men som skal bibliotekskatalogiseres.
Grundniveauet er tilpasset den dynamiske netpublikation. I meget få tilfælde vil man skulle katalogisere statiske netpublikationer. Det vil kræve enkelte ændringer i formateringen, og disse ændringer beskrives også.
Grundniveauet tager udgangspunkt i DBC's registrering af nationalbibliografiske netpublikationer. For præsentation af disse registreringer se artiklen i Bibliografisk Nyt: DBC's registrering af nationalbibliografiske netpublikationer og for mere detaljeret beskrivelse af registreringsmåden se
Indoreg-2-rapporten, afsnit 3.2.
Grundniveauet er et minimumsniveau som skal benyttes, men det vil altid være muligt at tilføje yderligere danMARC2-felter (dM2) (http://www.kat-format.dk/danMARC2/default.html)
DBC registrerer langt de fleste dynamiske netpublikationer i Dublin Core-formatet. Se artiklen i Bibliografisk Nyt DBCs Dublin Core-poster i DanBib/bibliotek.dk.
Feltoversigt til netpublikationer der ikke indgår i nationalbibliografien
Alle relevante felter og delfelter i dM2 kan bruges. Vi har i denne artikel ikke nævnt samtlige delfelter. I felt 004, 008, 009, 245, 512, 652 og 856 har vi foretaget et minimumsudvalg.
Navne i 600, 610, 700, 710 skal kontrolleres. Emneord i 666 skal være i overensstemmelse med DBCs emneordsystem.
| 001 | Postens ID-nummer |
| 004 | a Kode for bibliografisk posttype |
| r Kode for poststatus (kun n eller c) | |
| 008 | t Kode for bibliografisk kategori |
| u Kode for udgivelsesstatus | |
| a Udgivelsesår | |
| b Kode for udgivelsesland | |
| l Kode for hovedsprog | |
| n Kode for netdokumenters tilgængelighed | |
| v Kode for katalogiseringsniveau (0) | |
| 009 | a Kode for generel materialebetegnelse |
| g Kode for specifik materialebetegnelse | |
| 021 | d Anskaffelsesvilkår/pris |
| 245 | a Hovedtitel |
| c Undertitel og anden titelinformation (se kommentarer) | |
| e Ophavsangivelse, som giver anledning til opslag (se kommentarer) | |
| 260 | b Navn på forlag |
| c Udgivelsesår, distributionsår el.lign. | |
| 504 | a Indholdsbeskrivende note |
| 512 | a Note til beskrivelsen |
| u URL | |
| y Tekst til link | |
| 600 | Personnavn som emneord, + delfelter som er nødvendige for kontrolleret form |
| 610 | Korporationsnavn som emneord, + delfelter som er nødvendige for kontrolleret form |
| 631 | Ukontrolleret emneord |
| 652 | DK5 klassemærke |
| 666 | Kontrolleret DBC emneord + delfelter som er nødvendige for kontrolleret form |
| 700 | Personnavn, + delfelter som er nødvendige for kontrolleret form |
| 710 | Korporationsnavn, + delfelter som er nødvendige for kontrolleret form |
| 856 | z Note til brugerne |
| u URL | |
| y Tekst til link | |
| 900 | Henvisning fra personnavn |
| 910 | Henvisning fra korporationsnavn |
| s10 | a Ejerkode |
Generelle kommentarer
Grundniveauet og praksis er formet ud fra praksis for registrering af nationalbibliografiske netpublikationer. Det følgende beskriver nogle forskelle fra den nationalbibliografiske registrering. For eksempel er notefelternes antal reduceret. Notefeltet 512 er indskrænket til kun at anvendes til 2 forskellige typer oplysninger til udbygning af beskrivelsen. En række felter anvendes ikke, fx felt 100 og 250, og i andre tilfælde benyttes kun nogle af delfelterne, fx i felt 245.
I det følgende knyttes der kommentarer til felter og delfelter, der kræver uddybende forklaring eller hvor der er specielle hensyn at tage.
Undertitel og anden titelinformation (245c)
Undertitel og anden titelinformation benyttes i begrænset omfang. Der kan stå mange informationer og titelinformationer på titelskærmbilledet, men der skal være tale om en decideret undertitel der uddyber hovedtitlen hvis den skal medtages i 245c.
Ophavsangivelse (245)
I 245 medtages udelukkende ophav som er opslagsberettigede.
Hvis en person eller korporation står på fremtrædende plads og personens/korporationens funktion/rolle nemt lader sig bestemme, citeres den i 245e. Dog kan det være problematisk at bestemme korporationers eller personers roller/funktioner i forbindelse med netpublikationer. Hvorvidt en korporation står for indholdet eller blot stiller siden til rådighed kan være umuligt at afgøre. Vi bruger nogle trækkeregler i tvivlstilfælde, fx når personer/korporationer står på fremtrædende sted, uden funktionsangivelse:
*Én person er hovedansvarlig for indholdet, har fx skrevet dele, samlet links, men har samtidig en redaktør/udgiver-funktion for en del af publikationen. Hvis man skønner at siden "står og falder" med personen, anføres personen som ophav i 245e. Selv om den samme person også udfører en udgiverfunktion, anføres denne ikke i forlagsfeltet. Felt 260b bruges således ikke i sådanne tilfælde. Se i øvrigt under Publicering (260).
*En korporation uden angivelse af funktion, anføres kun i 260b.
*Hvis ansvarligheden er delt mellem en korporation og en person, anføres korporationen i forlagsfeltet (260b), og kun hvis man skønner at siden "står og falder" med personen, anføres personen som ophav i titelfeltet (245e). I tvivlstilfælde udelades personen.
245f anvendes ikke da ophavene ikke giver anledning til opslag.
Se i øvrigt under Personnavn (700).
Publicering (260)
Hvis udgivere af netpublikationer har en decideret forlagsfunktion (er ansvarlige for publiceringen), nævnes de i 260b, ellers udelades de. Hvis det skønnes relevant kan der udarbejdes opslag på udgivere i felt 710 og 700. (Se også under Ophavsangivelse (245)).
260a udelades som i den nationalbibliografiske registrering da udgiverens hjemsted er uden relevans ved netpublikationer.
Delfelt c som indeholder oplysning om udgivelsesår benyttes.
Note til beskrivelsen (512)
Normalt benyttes noten kun til oplysning om ajourføring og registreringstidspunkt.
Det kan være umuligt at fastslå hvornår en publikation er lagt på nettet, derfor gør vi i stedet opmærksom på registeringstidspunktet. Denne note er vigtig fordi publikationen kan have ændret sig siden den blev lagt på nettet, men registreringen afspejler publikationen som den så ud netop på registreringstidspunktet.
Ajourføringsfrekvensen oplyses ikke, selv om den skulle være bekendt.
Desuden gives mulighed for at anføre tekst til link og/eller URL.
Personnavn (700)
Hvis en person er ansvarlig for indholdet (245e) udarbejdes opslag i 700. Hvis en korporation er ansvarlig for publiceringen (260b), kan der udarbejdes opslag i 710
Der udarbejdes opslag på personlige forfattere til dynamiske publikationer efter "periodicareglerne", nærmere betegnet katalogiseringsreglernes § 12.1F. Fra forbemærkningen: "Personlige forfatterangivelser, der anføres i beskrivelsen, er (…) begrænset til navne, der foruden at være nævnt på fremtrædende plads, er så tæt knyttede til titlen, at de kan betegnes som naturlige søgeelementer."
Der kan udarbejdes opslag på personer, nævnt i 260b.
Felt 100 er fravalgt, og kun felt 700 anvendes således til opslag på personnavne.
Korporationsnavn (710)
Hvis en korporation er ansvarlig for indholdet (245e) udarbejdes opslag i 710. Hvis en korporation er ansvarlig for publiceringen (260b), kan der udarbejdes opslag i 710.
Særlige forhold ved registrering af statiske netpublikationer i grundformatet
Registrering af statiske publikationer på grundniveauet vil langt overvejende være lig registreringen af en dynamisk publikation. Dog udelades ajourføringsnoten af naturlige grunde og 008u kodes f, r eller u i stedet for o. Ved mere boglignende publikationer vil det dog være nødvendigt med enkelte ændringer i brugen af grundniveauet.
Grundniveauet + evt. felt 100 og 250 er et minimum for katalogisering af statiske publikationer. Desuden kan andre felter tilføjes, fx 021 eller 440.
Personnavn som opstillingselement (100)
I tilfælde hvor der findes parallelle trykte versioner med personlig forfatter i felt 100 er det relevant også at kunne placere personlige forfattere i felt 100 på den statiske netpublikation. Personlige forfattere vil muligvis oftere og nemmere kunne bestemmes på statiske end på dynamiske publikationer. Af den grund er det rimeligt at der er mulighed for at placere personen som opstillingselement i felt 100.
Udgavebetegnelse (250)
Versionsangivelser vil ofte ligne oplags- og udgavebetegnelser på bøger. Derfor gengives de i 250, fx "250a Version 1.1".
Eksempel på dynamisk publikation registreret i grundformatet
001 00 *a 4 332 810 7
004 00 *a e *r c
008 00 *t m *u o *a 2000 *b dk *l dan *n b *v 0
009 00 *a a *g xe
021 00 *d Adgang mod betaling
245 00 *a Altinget.dk
260 00 *b Altinget.dk *c 2000-
504 00 *a Uafhængig journalistisk portal der beskæftiger sig med udviklingen i det danske demokrati og politiske system. Omfatter nicheportalerne: Christiansborg, integration, transport, miljø, fødevarer og sundhed
512 00 *a Registreret 27.6.2006. - Efterset 31.10.2006
512 00 *a Ajourføres
610 00 *1 *a Folketinget
652 00 *m 32.26
666 00 *0 *f politik
666 00 *0 *f nyheder
666 00 *0 *e Danmark
666 00 *0 *f politiske partier
666 00 *0 *f politikere
856 00 z Adgangsmåde: Internet u http://www.altinget.dk *zAdgang til bestilling
s10 00 *a DBC

